لوگو تمام تجهیز

02191308084

انواع لرزه گیر ها و کاربردشان در صنعت و ساختمان
28
آذر

انواع لرزه گیر ها و کاربردشان در صنعت و ساختمان

انواع لرزه گیر هم یکی از موارد اصلی در صنعت پایپینگ است. که با توجه به نامش، جلوی هر گونه لرزش و ارتعاش را می گیرد، و به طول عمر لوله ها کمک می کند. ساختار لرزه گیر ها ساده است و اصولا از یک تکه لاستیک که به آن رابر هم می گویند، استفاده می شود.

البته لرزه گیر های پیچیده هم وجود دارد که برای سانتریفیوژها، موتور ها، ماشین چاپ، وسایل و ابزار های خط تولید و … استفاده می شود. برای لرزش های سنگین و تحمل فشار بالا ساخته می شود.

اصولا برای بخش نفت و گاز از لرزه گیر ها بسیار استفاده می شود. ولی در بخش لوله های آب هم که فشار زیادی دارند استفاده می شود.

این تجهیز صنعتی ضربات را که به ضربه قوچ هم شناخته می شود را به راحتی خنثی می کنند. و به طول عمر بخش تاسیسات می افزایند، در نتیجه از خسارات احتمالی جلوگیری می کنند.

لرزه گیر ها هم انواع مختلفی دارند که شامل: لرزه گیر لاستیکی، لرزه گیر آکاردئونی و لرزه گیر خرطومی-فلزی است.

لرزه گیر لاستیکی در دو جهت افقی و عمودی هستند. برای جلوگیر از لرزه های لوله ها و بالا بردن عمر لوله ها در بخش پایپینگ استفاده می شود.

اصولا از لرزه گیر لاستیکی به دلیل سازگاری در محیط های خورنده و بسیار خورنده استفاده می شود. چرا که لرزه گیر آکاردئونی در آن مکان ها پاسخ نمی دهد.

به توجه به سر و صدای که در اتصالات فلنج دار و رزوه ای، لرزه گیر لاستیکی وجود دارد. از ایجاد هر گونه لرزش در بخش های مختلف آب رسانی شده و استهلاک توربین، فن، کمپرسور، پمپ ها و … اجزا جلوگیری می کند.

این لرزه گیر ها که به صورت فلنجدار هستند. به دو عدد فلنج جوشی نیاز دارند و به آسانی با چند پیچ و مهره  باز و بسته می شوند و محبوبیت بالایی دارد.

در صنایع مختلف داروئی، شیمیایی، تاسیساتی، فولاد، نفت، گاز و پتروشیمی و دریایی می‌باشد. برای بخش هایی که سایز لوله تغییر کرده هم پاسخگو است و همچنین می تواند دما و فشار بسیار زیاد را تحمل کند.

انواع لرزه گیر لاستیکی

انواع لرزه گیر لاستیکی  به ساختار داخلی آنها بستگی دارد. اینکه تا چه دمایی می توانند دومام بیاورند و یا چه فشاری را تحمل می کنند.  

همانطور که بالاتر اشاره شد، اکثریت لرزه گیر لاستیکی از یک لاستیک به نام رابر استفاده می کند. گاهی برای تحمل لرزش های زیاد از لاستیک های پیچیده تر و محکم تر استفاده می کنند.

دو طرف لرزه گیر با یک میله به هم وصل می شوند. و بر اساس رنگ مشخص می شوند که هر کدام دما و فشار خاصی را تحمل می کند.

طبقه بندی انواع لرزه گیر بر اساس تحمل فشار کاری و دما
طبقه بندی انواع لرزه گیر بر اساس تحمل فشار کاری و دما

آکاردئونی

لرزه گیر آکاردئونی هم یکی از پر کاربرد ترین لرزه گیر های مورد استفاده در صنایع و بخش تاسیساتی است. از هر گونه لرزش و صدا در بخش کپرسور ها، پمپ ها، توربین ها، فن ها و … جلو گیری می کند. سر و صدا و لرزه های موجود در لوله ها آسیب زیادی به خود لوله ها و سایر قطعات می رساند.

 لرزه گیر آکاردئونی یکی از پر مصرف ترین لرزه گیر هاست. در بخش نیروگاه های هسته ای، برق و آبی، بخش نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع سیمان، صنعت چوب و همچنین کاغذ، مبدل های حرارتی، خروجی اگزوز موتورهای احتراقی استفاده می شود.

لرزه گیر آکاردئونی
لرزه گیر آکاردئونی

انواع لرزه گیر خرطومی-فلزی

لرزه گیر خرطومی فلزی هم از دیگر لرزه گیر هایی است که با توجه به ویژگی انعطاف پذیری که دارد، بسیار محبوب است. در مسیر هایی که پیچ و خم زیادی دارند، لرزه گیر خرطومی و فلزی با انعطافی که دارد می تواند بر روی این لوله ها نصب شده و از هر گونه سر و صدا و لرزش جلوگیری کند.

در این مقاله به بررسی انواع لرزه گیر های صنعتی و ساختمانی پرداختیم. شما جهت خرید انواع لرزه گیر با شماره تماس 02166672929 حاصل فرمایید و با کارشناسان تمام تجهیز صحبت نمایید.

برای خرید انواع لرزه گیر ارتعاشات صنعتی کلیک نمایید.

برای خرید انواع لرزه گیر آما کلیک نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.